ΠΑΝΑΞΙΟΣ Κυπελλούχος Ελλάδας ο ΠΑΟΚ!

ΠΑΟΚ
Κέρδισε την ΑΕΚ με 2-1 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο του Βόλου

Μια ακόμη ένδοξη «σελίδα» στο βιβλίο της ιστορίας του πρόσθεσε ο ΠΑΟΚ με την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας 2016-17.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ΑΕΚ με 2-1 στον τελικό που διεξήχθη στο Πανθεσσαλικό Στάδιο Βόλου.

Η «χρυσή» αλλαγή, ο Ενρίκε, έμελλε να του χαρίσει το πέμπτο του τρόπαιο στο θεσμό κάνοντας τους 8.000 οπαδούς του ΠΑΟΚ που βρέθηκαν στο Πανθεσσαλικό να παραληρούν.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 24ο λεπτό, όταν ο Κάμπος με μια εξαιρετική ατομική προσπάθεια τροφοδότησε τον Μπίσεσβαρ από το ύψος της μικρής περιοχής, ο οποίος με πλασέ «άνοιξε» το σκορ για τον ΠΑΟΚ!

Το 1-0, ωστόσο, μετατράπηκε άμεσα σε 1-1 από τον Χριστοδουλόπουλο, που με ένα μακρινό σουτ ισοφάρισε για την ΑΕΚ.

Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Μπίσεσβαρ στο 39', με τον παίχτη του ΠΑΟΚ να πλασάρει, μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Τσίμιροτ, και την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν κακό, αλλά όλα άλλαξαν για τον ΠΑΟΚ στο 81ο λεπτό με τον Ενρίκε να κάνει το 2-1 με κοντινή κεφαλιά.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν συνέβη κάτι σημαντικό κι έτσι ο Δικέφαλος έφτασε στην κατάκτηση του πέμπτου Κυπέλλου Ελλάδος στην ιστορία του, δεκατέσσερα χρόνια, μετά τον τελευταίο του τίτλο.